Колектори масово розпочинають перереєстрацію нерухомого майна

Останні кілька місцяців в Україні колекторські компанії розпочинають перереєстрацію нерухомого майна громадян.

ПЕРЕДІСТОРІЯ

2006 – 2008 роки в Україні відзначились стрімким набранням темпів кредитування банками фізичних осіб. Банки пропонували досить привабливі умови кредитування і, як наслідок, по всій країні спостергілось підвищення попиту на купівлю житла. Таким чином у цей період банки масово видавали кредити, які були забезпечені іпотекою. 

Світова фінансова економічна криза 2008-2009 років спричинила знецінення національною валюти України і, як наслідок, цього зменшилась платоспроможність клієнтів банку, які мали іпотечні кредитиу у іноземній валюті. У зв’язку з тим, що почалися масові невиплати по кредитам, банки, протягом 2011 – 2013 роках почали відступати права вимоги по іпотечним кредитам на користь колекторських компаній. Ці компанії, протягом 2013 – 2015 роках намагались повертати заборгованість звичним для них способом, а саме листами з погрозами, телефонними дзвінками, намагались спонукати різного роду акціями з погашення заборгованості і так далі.

Із новою економічною кризою з 2014 року і черговою девальвацією національної валюти, починаючи з середини 2015 року і по теперешній час, колекторські компанії почали перереєстровувати предмет іпотеки за собою. Справа у тому, що більшість укладених договорів іпотеки  містили застерження про задоволення вимог іпотекодержателя (банку).  Це застереження передбачало, що у разі порушень виконання умов кредитного договору, банк може звернути стягнення на предмет іпотеки у позасудовому порядку.

СИТУАЦІЯ НА СЬОГОДНІ

У червні 2014 року, Верховною Радою України було ухвалено Закону України “Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті” № 1304-VII від 03 червня 2014 року. Згідно цього Закону, не може бути примусово стягнуте (відчужене без згоди власника) нерухоме житлове майно, яке вважається предметом застави  якщо таке майно виступає як забезпечення зобов’язань громадянина України (позичальника або майнового поручителя) за споживчими кредитами, наданими йому кредитними установами – резидентами України в іноземній валюті, та за умови, що: таке нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання позичальника/майнового поручителя або є об’єктом незавершеного будівництва нерухомого житлового майна, яке перебуває в іпотеці, за умови, що у позичальника або майнового поручителя у власності не знаходиться інше нерухоме житлове майно; загальна площа такого нерухомого житлового майна (об’єкта незавершеного будівництва нерухомого житлового майна) не перевищує 140 кв. метрів для квартири та 250 кв. метрів для житлового будинку;

У зв’язку з тим, що гривня продовжує девальвацію, як наслідок ще більше зменшується кількість людей, які можуть виконувати свої зобов’язання за кредитами, отже колекторські компанії, починають із новою силою застосовувати вищезазначений спосіб впливу на боржників без судових процесів. Після проведення реєстраційних дій, колекторські компанії, у кращому випадку звертаються до суду із вимогою про визнання колишніх власників такими, що втратили право проживання у своїй квартирі. У найгіршому випадку проводять “силове захоплення” квартири, виселяючи її мешканців, у тому числі і дітей.

Така ситуцація відбувається завдяки двом факторам: боржник просто не знає про те, що колектори перереєстровують його нерухомість, або боржником просто ігнорується повідомлення про застосування позасудового порядку звернення стягнення. Отже, як бачимо, наслідки для боржника можуть бути не дуже радісними.

Що ж робити у подібній ситуації?

Як нами зазначалось вище, якщо колектори хочуть здійснити перерєстрацію вашої квартири за собою, вони зобов’язані направити Вам відповідне повідомлення про застосування позасудового порядку звернення стягнення на предмет іпотеки не менше ніж за 30 днів до проведення такої перереєстрації. Це вже є першим сигналом до того, що рано чи пізно Вашу квартиру може бути перереєстровано, а тому ігнорувати таке повідомлення вкрай не рекомендується.

На практиці трапляються випадки і коли таке повідомлення просто не надсилається, або подається державному реєстратору підробним.  І тут можна і не знати про те, що “Ваша квартира вже не Ваша” до якогось певного моменту. У будь якому разі, якщо Ви маєте проблемний кредит і Вам писали колектори, краще всього звернутись до свого адвоката, який надасть Вам кваліфіковану допомогу, проаналізує поточну ситацію та зможе спланувати порядок дій.

Якщо Ви вже дізнались про те, що відбулась перереєстрація Вашої квартири за колекторами, Вам потрібно якнашвидше звертатись до адвоката, який вже складе відповідний позов до суду, напише заяви до інших інстанцій. Пам’ятайте, що зволікання із такими зверненнями може обернутись для Вас вкрай негативними наслідками, аж до позбавлення права власності на квартиру та виселення.

Що каже судова практика?

Звертаючись до адвоката, Вам необхідно розуміти, чи спеціалізується адвокат на подібних питаннях, адже багато залежить від того, до якого суду Вам необхідно звернутись, як будуть сформовані позовні вимоги, яким чином буде надано обґрунтування позову, які будуть надані докази та яка судова практика буде застосована.

Як правило подібні питання розглядаються за правилами цивільного судочинства за місцезнаходженням майна. 

Одним з визначальних рішень у подібних ситуаціях є Постанова Вреховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі №554/14813/15-ц. У даній справі, іпотекодавцям вдалось визнати дії ТОВ “Кей-Колект” та приватного нотаріуса незаконними, скасувати державну реєстрацію права власності на нерухомість за ТОВ “Кей-Колект”. Практику Верховного Суду зобов’язані застосовувати і суди першої та апеляційної інстанції, а тому, іпотекодавець може у судовом порядку захистити своє право власності на своє житло. Тому, якщо виникла подібна ситуація, ми чекаємо на Вас та будемо раді Вам допомогти!