Конфлікт між колишнім подружжям не є підставою для позбавлення сторони її батьківських прав

Суд, встановивши, що Відповідач бажає приймати участь в утриманні та вихованні своєї дитини, а також відсутність свідомого нехтування відповідачем своїми батьківськими обов`язками, наявність конфлікту між колишнім подружжям, які не можуть дійти порозуміння у питаннях виховання спільної дитини відмовив у задоволенні позову про позбавлення його батьківських прав.

 

 

У даній судовій справі, Позивач звернулась із позовом до Відповідача про позбавлення його батьківських прав. Позов було мотивовано тим, що Відповідач є батьком неповнолітньої дитини. Сторони у зареєстрованому шлюбі не перебували. З народження доньки відповідач проживає окремо, не цікавиться її життям, успіхами, станом здоров`я, бажання спілкуватися та приймати участь в її вихованні не виявляє, відтак, своїх батьківських обов`язків не виконує, має заборгованість по сплаті аліментів, стягнутих за рішенням суду. Дитина постійно проживає та зареєстрована разом з заявницею у належній їй на праві власності двокімнатній квартирі, перебуває на повному її утриманні та вихованні. Дитина перебуває на обліку в дитячій міській поліклініці Шевченківського району міста Києва та отримує належний медичний догляд.

Рішенням суду першої інстанції позов було задоволено повністю. Проте, Постановою суду апеляційної інстанції, Рішення суду першої інстанції було скасовано, у задоволенні позову відмовлено повністю. На зазначену Постанову, Позивачем було подано касаційну скаргу. Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду, касаційну скаргу залишено без задоволення, а Постанову суду апеляційної інстанції було залишено в силі.

Постанова ВС/КЦС була мотивована наступним. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України). 

Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

Доведення обставин свідомого, умисного ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків, які можуть бути підставою позбавлення останнього батьківських прав, покладено на позивача.

Встановивши відсутність фактів свідомого нехтування відповідачем своїми батьківськими обов`язками, наявність конфлікту між колишнім подружжям, які не можуть дійти порозуміння у питаннях виховання спільної дитини, а також те, що батько дитини проти позбавлення батьківських прав заперечує й бажає приймати і приймає участь у вихованні та матеріальному забезпеченні дитини, апеляційний суд дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позову Позивача про позбавлення батьківських прав Відповідача відносно їх спільної дитини.

Також, ВС/КЦС застосував практику Європейського суду з прав людини, зокрема рішення у справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року (заява № 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (параграф 57, 58).

У статті 9 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року зазначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Отже, якщо у Вас викникають питання щодо позбавлення батьківських прав, звертайтесь до нас, ми завжди будемо раді прийти Вам на допомогу.