Велика Палата Верховного Суду визначила правила підсудності спорів з Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

Постановою Великою Палати Верховного суду зроблено висновок про те, що спори фізичних осіб з Уповноваженою особою Фонду з питань визнання дій Фонду щодо визнання правочинів нікчемними протиправними не можуть розглядатись за правилами ані адміністративного, ані цивільного, ані господарського судочинства.

Предметом спору у цій справі стало те, що у березні 2016 року ОСОБА_3 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до уповноваженої особи Фонду та Фонду, у якому просила визнати протиправним та скасувати рішення уповноваженої особи Фонду від 18 січня 2016 року № 809/5 про визнання нікчемними договорів банківського вкладу, укладених між ПАТ «Енергобанк» та ОСОБА_3, а саме: № ДФ-120392-2612 від 16 грудня 2014 року; № ДФ-120398-2612 від 16 грудня 2014 року; № ДФ-120402-2612 від 16 грудня 2014 року.

При розгляді даної справи, Велика Палата Верховного Суду зробила наступний висновок: “Правочин є нікчемним не за рішенням уповноваженої особи Фонду, а відповідно до закону. Такий правочин є нікчемним з моменту укладення на підставі ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України та ч. 3 ст. 38 Закону № 4452-VI незалежно від того, чи проведена ПАТ «Енергобанк» перевірка правочинів, передбачена ч. 2 ст. 38 цього ж Закону, і видане з цього приводу рішення. Наслідки нікчемності правочину також настають для сторін у силу вимог закону. Рішення уповноваженої особи Фонду не є підставою для застосування таких наслідків. Таке рішення є внутрішнім розпорядчим документом, яке прийнято уповноваженою особою, що здійснює повноваження органу управління банку.

Оскільки наказ (рішення) про нікчемність правочинів є внутрішнім документом банку, який приймається особою, що здійснює повноваження органу управління банку, він не створює жодних обов’язків для третіх осіб (у тому числі й контрагентів банку), тому унаслідок прийняття цього рішення не можуть порушуватися будь-які права таких осіб.”

Щодо питання підсудності:

“Отже, встановлена правова природа згаданого рішення унеможливлює здійснення судового розгляду щодо визнання його протиправним, а тому вимога про скасування рішення повноваженої особи Фонду в частині визнання нікчемним правочину за договором банківського вкладу (депозиту), укладеного між ПАТ «Енергобанк» та ОСОБА_3, не може бути розглянута у порядку адміністративного судочинства (в тому числі в цивільних, господарських судах).”

Висновки:

У зв’язку із вищенаведеним вбачається, що стороною було обрано неправильний спосіб захисту свого порушеного право, а отже було втрачено час та ресурси. 

У разі, якщо у Вас залишився депозит у банку, що ліквідується і Вам надійшло повідомлення про нікчемність правочину, звертайтесь до нас, ми завжди будемо раді Вам допомогти захистити Ваші права!