Відповідальність за шкоду, завдану нерозчищенням вулиць від сніг чи льоду

Наразі, у зимню пору року, дуже часто трапляється ситуація, коли комунальні служби нехтують своїм обов’язком щодо очищення пішохідних зон від снігу та льоду. Мало хто знає, що отримавши травму через нерозчину пішохідну зону, ми маємо право отримати за це компенсацію. Пропонуємо Вашій увазі огляд законодавства та порядок дій у подібних ситуаціях.

 

Як відомо, власники будівель зобов’язані утримувати прибудинкову територію в належному стані. Чи поширюється ця вимога на обов’язок прибирати сніг і лід у зимовий період і хто несе відповідальність, якщо через невиконання цього обов’язку людина отримала травму?

Чинним українським законодавством чітко визначено поняття прибудинкової території. Так, у положеннях Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. № 76 визначено, що прибудинкова територія – це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою й призначена для обслуговування багатоквартирного будинку. Схоже визначення містять і ПКУ (ст. 14.1.205) та Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.

При цьому, відповідно до положень  до статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 р. № 2807-IV (далі — Закон про благоустрій), прибудинкову територію необхідно розуміти, як один з об’єктів у сфері благоустроюнаселених пунктів, який може включати в себе серед іншого наступні елементи:

 • покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;

 

Водночас відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 р. № 2807-IV (далі — Закон про благоустрій), прибудинкову територію необхідно розуміти, як один з об’єктів у сфері благоустроюнаселених пунктів, який може включати в себе серед іншого наступні елементи:

 • покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;
 • зелені насадження уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах, на алеях, бульварах, у садах, інших об’єктах благоустрою загальногокористування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
 • обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;
 • малі архітектурні форми, тощо.
 • зелені насадження уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах, на алеях, бульварах, у садах, інших об’єктах благоустрою загальногокористування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
 • обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;
 • малі архітектурні форми, тощо.

Стосовно територій навколо будівель підприємств та під ними законодавство використовує поняття «території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору», які також є об’єктом у сфері благоустрою й включають ті самі елементи.

Отже, чинне законодавство покладає обов’язок утримувати прибудинкову територію в належному стані саме на власника (балансоутримувача) об’єкта благоустрою. До того ж такий обов’язок не залежить ані від пори року, ані від погодних умов (ст. 25 Закону про благоустрій). Під поняттям «утримання території в належному стані» у Законі України “Про благоустрій населених пунктів” мається на увазі використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об’єктів благоустрою.

Отже, утримувати прибудинкову територію та інші об’єкти у сфері благоустрою має чи самостійно власник, чи визначений ним балансоутримувач або інше підприємство, залучені для здійснення вказаних дій на конкурсних засадах. Органи державної влади та місцевого самоврядування можуть також утворювати спеціалізовані підприємства державної та комунальної власності, метою яких буде утримання об’єктів благоустрою (ст. 15 Закону  “Про благоустрій населени пунктів”).

Права та обов’язки таких підприємств визначені положеннями статті 18 ЗУ “Про благоустрій населених пунктів”. Зокрема, вказаним положенням законодавства встановлено, що відповідальне підприємство, зобов’язано:

 • утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності чи користуванні, а також прилеглу до цих об’єктів територію;
 • утримувати в належному стані закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем об’єкти благоустрою (їх частини);
 • у процесі утримання об’єктів благоустрою дотримуватися відповідних технологій щодо їх експлуатації, ремонту та здійснювати заходи щодо запобігання їх передчасному зносу, забезпечення умов функціонування та утримання їх у чистоті та належному стані;
 • відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, у порядку та розмірах, установлених законодавством України.

Згідно статті 33 ЗУ “Про благоустрій населених пунктів”, під час здійснення діяльності з благоустрою населених пунктів, підприємства-балансоутримувачі мають керуватися системою нормативів у сфері землеустрою, містобудування, озеленення територій, утримання будинків і споруд, освітлення територій, а також у галузі охорони здоров’я та навколишнього природного середовища. Ці нормативи встановлюють перелік робіт, їх частоту, а на їх виконання органами державної влади та місцевого самоврядування приймаються нормативно-правові акти з вимогами до благоустрою території населеного пункту.

Наприклад, у Правилах благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. № 1051/1051, передбачені такі обов’язки власників (балансоутримувачів) прибудинкових територій у зимовий період:

 • прибирати тротуари під час снігопаду з періодичністю та за технологіями, встановленими відповідними галузевими нормами та правилами.
 • прибирати сніг з тротуарів і внутрішньоквартальних проїздів механічним способом (вручну) без застосування хімічних реагентів.
 • власники садиб малоповерхової забудови здійснюють очищення від снігу тротуару вздовж огорожі на проїжджу частину під механізоване прибирання.
 • забороняється скидати сніг з тротуарів на проїзну частину вулиці після завершення робіт з її механізованого прибирання.
 • не допускається розкидання соляних сумішей на території зелених насаджень, під час прибирання вулиць, внутрішньоквартальних проїздів, тротуарів та пішохідних доріжок.
 • вивезення снігу, згорнутого з тротуару на проїжджу частину, повинно бути завершене не пізніше двох діб після закінчення снігопаду.

Отже, підсумовуючи вищенаведене, необхідно чітко з’ясувати, хто саме зобов’язаний утримувати ділянку пішохідної зони, де трапилась пригода, адже помилка у цьому питанні може коштувати Вам відмовою у задоволенні позовних вимог і дарма витраченим часом та коштами.

Щодо відповідальності за шкоду, завдану неналежним утриманням прибудинкової території.

Згідно положень статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За загальним правилом цивільно-правова відповідальність настає при наявності таких умов (підстав):

 • – протиправність;
 • – шкода;
 • – вина;
 • – причинний зв’язок

Якщо однієї з умов не було, цивільно-правова відповідальність не настає. Таким чино, для звернення до суду необхідно зібрати певну сукупність доказів, а саме про:

 • наявність травми, що підтверджується довідками з лікарні, у яких би зазначався вид травми, за яких обставин ця травма отримана тощо;
 • виклик швидкої, також бажано робити безпосередньо на місце пригоди;
 • наявність порушення відповідача у сфері благо­устрою: можна зробити декілька фото із зазначенням дати та часу, заручитися підтримкою свідків пригоди, не зайвим буде звернутися до Інспекції з благоустрою населеного пункту;
 • підтвердження понесення матеріальних втрат: рецепт лікаря, чеки, квитанції з аптек тощо;
 • підтвердження завдання моральної шкоди (за наявності): висновки лікарів, показання свідків, що б підтвердили тяжкість моральних страждань, рецепти лікаря на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.

При отриманні подібної травми, непогано було б звернтись до свого адвоката, який допоможе Вам зібрати відповідні докази та правильно їх предстваити до суду.
Слід зазначити, що у разі зібрання повного пакету доказової бази, наявності свідків і складання обґрунтованої позовної заяви, у Вас є цілком непогані шанси компенсувати, моральну, матеріальну шкоду та витрати на професійну допомогу адвоката. Тому, якщо Ви потрапили у таку ситуацію, звертайтеся до нас, ми будемо раді Вам допомогти. І пам’ятайте, що бездіяльність у цих питаннях породжує подальше нехтування своїми обов’язками комунальними службами.