Відповідальним за шкоду, яка нанесена автомобілю через неякісне дорожне покриття несуть відповідні служби, які згідно зі своїми функціональними обов’язками зобов’язані утримувати дорогу

В черговий раз Верховний Суд розглянув справу, що стосується відповідальності «дорожного відомства» за шкоду спричинену учасникам руху в результаті неналежного стану автомобільних доріг. Виходячи з актуальності питання, варто звернути увагу на це рішення.

 

 

Фабула даної справи полягає у наступному. Позивач звернувся до суду із позовом до Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Служби автомобільних доріг Київської області  про стягнення 17018,72 матеріальної шкоди та 1 200,00 грн вартості проведення дослідження. Позов мотивовано тим, що   мотивована тим, що, рухаючись на автомобілі по вулиці села зі швидкістю біля 40 км/год, він несподівано потрапив переднім правим та заднім правим колесом до неогородженої глибокої ями на асфальтованій проїзній частині. Внаслідок наїзду машину підкинуло, і винесло на зустрічну смугу. В результаті наїзду на яму автомобіль отримав механічні пошкодження. Викликані працівники дорожньої поліції оглянули місце пригоди та пошкоджений автомобіль позивача, після чого було складено схему огляду місця ДТП, відібрано пояснення, та складено акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі.

Було також складено протокол адміністративного правопорушення відносно керівника Києво-Святошинське районне дорожнє управління Дочірнього підприємства (ДП) «Київське обласне державне управління» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» – за порушення вимог пунктів 1.5, 32.1 Закону України «Про дорожній рух”.

Рішенням суду першої інстанції з яким погодився суд апеляційної інстанції, позовні вимоги  задоволеньнив частково, – стягнув з ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» на користь позивача відшкодування матеріального шкоди у зазначеному розмірі. У стягненні моральної шкоди (10 000 грн) відмовлено.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду ць справу розглядав у зв’язку із касаційною скаргою відповідача, який зазначав, що «автомобільна дорога, на якій сталося ДТП, знаходиться на балансі у Служби автомобільних доріг у Київській області, тому суди незаконно поклали відповідальність за завдану позивачу шкоду на ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», як підрядника по виконанню ремонтних доріг».

Оцінюючи цей аргумент відповідача, ВС/КЦС вказав, що Служба автомобільних доріг у Київській області, як замовник, свого часу уклала з відповідачем, як виконавцем, договір на виконання робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, у тому числі ділянки дороги, де трапилося ДТП.

Відповідно до цього договору, виключно виконавець відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху, тому несе повну майнову та іншу юридичну відповідальність у частині відшкодування шкоди та компенсації витрат власника транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з причини незадовільного експлуатаційного утримання доріг.

Так, ВС/ КЦС, розглядаючи справу у касаційній інстнації зазначив наступне. 

Відповідно до положень статей 7, 10 Закону України «Про автомобільні дороги» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) служба автомобільних доріг у Київській області є балансоутримувачем автомобільної дороги, на якій сталася дорожньо-транспортна пригода. Метою діяльності служби автомобільних доріг в області є організація утримання автомобільних доріг загального користування шляхом проведення процедур закупівель, робіт, послуг, зокрема з поточного ремонту та експлуатаційного утримання автодоріг та укладення відповідних договорів.

Ч. 3 ст. 14 та ч. 1 ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що учасники дорожнього руху мають права на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

Оцінивши вказані обставини та наявні в матеріалах справи докази, ВС/КЦС  погодився з висновками про те, що причинами ДТП, а, отже, й причинами заподіяння позивачу матеріальної шкоди, є незабезпечення безпеки дорожнього руху – неналежне виконання обов`язків ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».

З повним текстом Постанови Вим можете ознайомитись за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/84031632